Lady Libertyt az is ismeri, aki még soha nem járt New Yorkban. Millió filmben jelent már meg, s még annál is több fotón pózolt. Megtörhetetlen, egyenes alkatával 130 éve áll a New York-i öbölben. Születését tekintve európai, s legfőbb üzenete: A szabadság megvilágosítja a világot, csak úgy, mint Eugène Delacroix A Szabadság vezeti a népet című képének, amely a mintát adta a szoborhoz.
Vannak azonban olyan tények a szoborról és annak készítéséről, amelyről talán kevesen tudnak, ünnepeljük meg most a születésnapját azzal, hogy pár érdekességet kiderítünk róla.
A származása
Említettem, hogy európai, de azon belül is francia. Elképzelhetitek mennyire meglepődtem, amikor első párizsi utam során egyszer csak megpillantottam a szobrot kicsiben. Ekkor derült ki számomra, hogy a franciák először elkészítették kicsiben az USA függetlenségének 100 éves évfordulójára szánt ajándékot, mielőtt az óriás hölgyet kivitelezték. A kicsi ottmaradt Párizsban, míg az óriás hölgyet, amelyet Frédéric Auguste Bartholdi szobrász Gustave Eiffel segítségével kivitelezett, becsomagolták és elküldték a megajándékozottnak.
A szállítás
A szobor nem készült el 1876-ra, hanem csak 1884 júliusára. S 1885 nyarán érkezett meg a New York-i öbölbe. A monumentális alkotást 350 darabban és 214 csomagban szállította egy fregatt. Négy hónapig rakták össze, majd az éppen aktuális amerikai elnök, Grover Cleveland leplezte le 1886. október 28-án több ezer néző előtt.
A hely
A Szabadság-szobornak saját szigete van, kb. 2,5 kilométerre Manhattan déli csücskétől. Noha a körülötte lévő víz New Jersey államhoz tartozik, a szigetért New York állam a felelős. A sziget csak 1956-ban kapta meg a Liberty nevet, előtte Bedloe-nak nevezték.
A szigetlakók
200 évvel ezelőtt a szigeten még többen éltek, később csak a szobor házmesterei, de 2014 óta azonban már csak a Szabadság-szobor az egyetlen lakos. Az ő legközelebbi szomszédja, a kilátó egyik hivatalnoka, David Luchsinger ekkor ment nyugdíjba. A feleségével éltek a szigeten egy kis épületben, mint a Szabadság-szobor „házmesterei”. A mai házmester már nem a szigeten lakik, de Lady Liberty a szomszédok hiányának kompenzálására 4 millió turistát kap minden évben a komp segítségével.
A hurrikán
2012-ben a Sandy hurrikán kissé megrongálta a Szabadság-szobrot is. Az óriási szélben maga a szobor 8 centiméternyire lengett ki, a fáklyát pedig 12 centiméterrel hintázta.
Az arc
Források szerint Lady Liberty arcát a szobrász, Bartholdi saját édesanyjának arcáról mintázta. Kemény, karakteres asszony lehetet Madame Bartholdi. 🙂
A kinézet
46 méter magas a talapzat nélkül, csak az orra 1,37 méter hosszú. Köpenyt, pontosabban tógát visel és bal kezében egy táblát tart, amelyen az amerikai függetlenség kikiálltásának dátuma, 1776 van írva. Jobb kezében tartja a híres fáklyát. A fején viselt koronának hét kiálló foka van, amelyek a hét földrészt jelképezik. A korona gumiból és anyagból készített másolata igen kedvelt a turisták körében.
A színe
A szobor eredetileg barna színű volt, de csupán csak 20 évig. A vas vázon réz bevonat van és nyilván az gyorsan oxidálódik, patinánsodik.
A járás
Lady Liberty nem áll, hanem jár. A jobb lábát éppen emeli, s körülötte széttört láncok vannak, ezzel jelképezve az elnyert szabadságot.
A fáklya
A fáklyának eredetileg világítótoronyként kellett volna funkcionálni. Szakemberek évekig dolgoztak rajta, de nem sikerült megoldani a dolgot, így a fáklya funkció nélkül maradt. 100 évvel ezelőtt egy német szabotőr robbantása a szobor jobb kezét megrongálta, így a házmester manapság csak egy inogós létrán jut el a fáklyához.
A testvérek
A szobornak több ikertestvére is van a világban, többek között Elzászban, Colmar városában. Ott 12 méter magas csupán és műgyantából készült. De miért éppen Colmarban? Itt született a szobor alkotója, Bartholdi.
Miklós Eötvös
június 28, 2017 at 5:38 du.Ezt a cikkett szerettem volna kinyomtatni,kérem szíveskedjenek tájékoztatni,hogy ez hogyan lehetséges. Köszönettel:Eötvös Miklós