Horvátország az egyik legkedveltebb úti cél tengerpartjai és szigetei miatt, de ismeritek-e vajon tavait? Érdemes belesni az Adria partjai mögött meghúzódó természeti csodák világába, főleg így tavasszal!
Magam is meglepődtem, amikor egy ismerősöm azt mesélte, hogy tó-túrára indul Horvátországba húsvét környékén. Mosolyogva kérdeztem vissza, hogy akkor megnézed a Plitvicei-tavakat? Meglepődött és már nyomta is telefonján be a térképet, hogy megmutassa nekem Horvátország legszebb tavait, amelyek között csak egy a híres Plitvicei.
Felbúzdultam és gyorsan felkerestem Horvátország legszebb tavait, na persze most még csak virtuálisan, de abban biztos vagyok, ha én egyszer elutazom az Adria országába (most meglepődtetek, hogy nem voltam még), akkor a tengerpart már csak a 3. helyen szerepel. Első Dubrovnik és a történelem, második pedig a tavak lesznek.
Visovac-tó, Horvátország déli részén, a Krka Nemzeti Parkban
A Visovac-tó közepén van egy kis sziget, a szigeten 1445 óta egy ferencesrendi kolostor és templom, az épületek körül egy fantasztikus kert.
A tó közelében a Krka folyó 7 vízesést produkál, a legnagyobb előtt még fürödni is lehet.
Kell ennél többet mondani arról, hogy ezt a tavat és a körülötte fekvő nemzeti parkot látni kell?
Veliko (Nagy) és Malo (Kis) tavak, Mljet Nemzeti Park
Nem messze Dubrovniktól található a Mljet-sziget, amely erdei fenyőiről és magyaltölgyeiről híres, Zöld-szigetnek is nevezik. A sziget nagy részét a Mljet Nemzeti Park teszi ki, amelynek határán található két sós vizű tó, a nagyobb Veliko és a kisebb Malo (nevük is ezt jelenti, nagy és kicsi). Egy, a tavakat a tengerrel összekötő csatorna gondoskodik a sós vízről. A természeti látnivalókon – nemcsak erdők, hanem olajfaligetek, s szőlők – túl a szigetnek vannak történelmi és kulturális csodái is, erődök, s Veliko Jezero (Nagy-tó) kolostora, amely önmagában is kuriózum.
Vrána-tó, Vrasko Nemzeti Park
A tengerrel párhuzamosan, mintegy 14 km hosszan húzódó tó a legnagyobb természetes tó Horvátországban. Zadar és Šibenik között a Vrasko Nemzeti Parkban található, amely már Dalmácia. A tó halállományáról a környék madarairól (csaknem 250 féle madár található itt) híres, Vrána település pedig történelmi jelentőségéről. Kenuzásra kiválóan alkalmas ez a sós-édes vizű tó.
A Vörös-tó (Crveno jezero), Imotski
A világ egyik legnagyobb víznyelője, amely ugyan csak 200 méter széles, de helyenként 300 méter mély. S ha még hozzávesszük a barlangjait, akkor akár 500 méteres mélységről is beszélhetünk. Nem, nem a vize vörös, hanem a meder fala, a vas-oxidtól. A számos barlangról és sziklaszirtről ismert Hátsó-Dalmáciában, Imotski város közelében fekszik.
A Kék-tó (Modro Jezero), Imotski
Alig egy kilométerre a Vörös-tótól találjuk a türkizkék vizéről híres tavat. Átmérője jóval nagyobb, mint közeli barátjáé, helyneként 600 méteres és itt még fürödni is lehet. A mélysége nagyon változó, előfordul, hogy kiszárad és a helyiek ekkor még fociznak is medrében. Túrázok paradicsoma is a környék, Imotski városából a tóig kövezett út vezet, amelyet, állítólag Ferenc József császár tiszteletére építettek, aki szintén járt a Kék-tónál. Érdekesség, hogy a város mellett található Topana vára, amely a Trónok harca filmben is feltűnik.
Mir-tó, Telašćica Nemzeti Park
Szintén egy sós vizű tó fekszik a Dugi Otokon – Hosszú-szigeten, amelyet csak egy meredek sziklafalas partszakasz választ el a tengertől. Éppen ezért lehetséges az, hogy a sziklák között szivárog be a sós víz a tóba, amely a zártság miatt ott, még sósabbá válik. S melegebbé, mint a tenger. Nyáron akár 30 fokos is lehet a vize. Ebből kifolyólag csak kevés állat, néhány rák és csiga él benne. A nyugalom tavának is nevezik, talán kicsit kihaltsága miatt is. A környékét érdemes bicajjal is bejárni, a sziget kis falvai, helyi lakosai, természeti szépsége, ritka növényei, szabadon kószáló szamarai elbűvölik a látogatókat.
Plitvicei tavak, Plitvicei Nemzeti Park
Nem maradhat ki a sorból a legismertebb horvát tórendszer, a Plitvicei sem. Igazán látványos a 18 lépcsőzetesen összekötött, csaknem 100 szebbnél szebb vízeséssel tarkított tórendszer a Plitvicei Nemzeti Parkban. Alig 500 km csak Budapesttől, de biztosan nagyobb tömeggel találkozunk majd, mint a Mir-tónál. A park bejárható egy nap alatt, de készüljünk fel a hosszú kilométerekre és a természeti csodákra.
Jó kirándulást Horvátországba tavasszal is!