Honnan vettük a bátorságot, hogy ezt a cikket megírjuk? A sarki cukrászatból, mondhatnám viccesen, de valójában onnan, hogy csaknem három évtizede a blog fotósának isler mániája van. Bárhol járunk Magyarországon, a kötelező süteményevés része az isler. Tavaly nyáron pedig személyesen mentünk el az isler forrásához, Bad Ischl-be, hogy ráakadjunk az eredetire és történetére. Erről már itt a blogon olvashattatok.
Sajnos azt tapasztaltuk, hogy sokszor megbecstelenítik mindenféle rossz minőségű alapanyagokkal a szegény islert, de sokszor nagyon pozitív példákba is botlottunk. Jöjjön a blog fotósának és főkóstolójának szubjektív véleménye egy tucatnyi islerről. Egyétek és vigyétek, s ki is egészíthetitek a saját tapasztalataitokkal!
Ismert az a tény, hogy édességeket nem azok tápláló volta, hanem az általuk okozott élvezetért fogyasztunk. Mindenki szereti kényeztetni magát valami kedvenc édességgel, igen sokféle fajta, módja, iskolája van a desszerteknek, nyilván a francia cukrászat jelenti a csúcsot, de mostani cikkemben egy osztrák édességet és annak számtalan magyar változatát veszem górcső alá – szubjektív értékelés következik.
Az isler a cikk témája, melynek eredeti változata Bad Ischl-ből származik, az ottani Zauner cukrászat alkotta meg. Az eredeti isler (vagy itt inkább ischler) bizony csokoládékrémes, ilyet más cukrászdában nem ettem még (a receptet a cukrászat közzétette egy remek könyvben), ezért ez a termék NEM vesz részt az értékelésben, nem lenne fair a Nap jelenlétében ítéletet mondani a többi csillagról.
Az adatgyűjtés során végigkóstoltam 10 magyar cukrászda islerjét, s egy egyszerű, szubjektív pontrendszerrel értékeltem a tésztát, a tölteléket és a csokoládébevonatot. A hely „eleganciája”, a kiszolgálás minősége, kedvessége semmiféle befolyásoló értékkel nem bírt. Hangsúlyozom, hogy szubjektív magánvéleményről van szó, mindennemű jogi felelősség kizárva!
A cikk végén kis táblázatban foglaltam össze a vizsgálat eredményeit, néhányat részletesen kiemelek:
A szolnoki GyurMa Cukrászda
és a Szamos Cukrászda islerjei fej-fej mellett az elsők, a tészta kellően diós, omlós, a töltelék piros-bogyós lekvár (málna, ribizli, áfonya), a csokoládémáz roppanós, vaskos. (Megyjegyzem, hogy a GyurMA cuki nekem nem a híres szolnoki islert készítette, hanem a hagyományos islert, így a szolnoki habos islerről nem nyilatkozom.)
Fotó: Szamos Cukrászat weboldala (mindig megettük mire a fotózás eszünkbe jutott)
Ellenpont (abszolút kerülendő) a MÜPA Kávézó és a szeghalmi Ladányi Cukrászda termékei, sajnos élvezhetetlenek.
A tisztes középkategóriába sorolható a székesfehérvári Vörösmarty cukrászda,
a kaposvári Kapos Hotel cukrászatának termékei,
a középmezőny felső részén (már a felső osztályba ívelően) található a pécsi Capri cukrászda
és a budapesti Korona Kávéház islerje.
No de, mitől is lesz jobb egy isler, mint a többi? Mert jobban ízlik! Persze, ez azért nem ennyire szubjektív: nagyon fontos, hogy a tészta finoman diós legyen, a lekvár csakis málna, vagy legalábbis „pirosbogyós” lehet, s a csokibevonat vaskos, nem túl édes, nem mázgás.
S most következzék a táblázat (A pontozás 1-10-ig történt, a nagyobb érték a jobb. Az árak forintban értendők, a vásárlás napján). A képekre kattintva nagyban is olvashatóak:
A bejegyzésben szereplő valamennyi fotót (kivéve a Szamos isler fotóját) a blog fotósa, dr. Szalai Krisztián készítette, annak másolása és egyéb felhasználása csak a szerző engedélyével lehetséges. Keressen bennünket a blog@eletsoja.hu e-mailen.
fénycsepp
március 18, 2018 at 2:54 du.Szamosek narancslekvaros islerjuk isteni…volt 🙁
MAC-Ka
március 18, 2018 at 2:54 du.Pedig azzal a várakozással kezdtem olvasni, hogy talán lesz a teszteltek között csokoládékrémes is, elérhető közelségben 🙁
Pár éve még tudtam venni (bár „tömegtermékként”, amit itt még futottak még kategóriába sem sorolnának), de egy ideje már nincs.
Bár annyira fanatikus nem vagyok hogy százkilométerekre utazzak érte…
eßemfaßom még áll
március 18, 2018 at 2:54 du.Szolnoki gyerekként nekem az isler mindig a habosat jelentette, nagy rácsodálkozás volt már felnöttként amikor ilyen lekváros valamivel összefutottam és islernek nevezték:)
S=klogW
március 18, 2018 at 2:54 du.Az értékelésnél csupán olyan apróságot felejtettetek el, mint
MÉRET
SÚLY
egy igazi ischler tenyérnyi
Tünde Bagó
március 18, 2018 at 2:55 du.@fénycsepp: Akkor nemcsak én vettem észre, hogy eltűnt. Véletlenül vettem egy OMV kútnál Ausztriában, finom volt, de legközelebb már nem találtam!Kár érte, jó próbálkozás volt!
Tünde Bagó
március 18, 2018 at 2:57 du.@S=klogW: Ez valóban nem volt szempont, mert igazából a méret kevésbé jelentős, legfeljebb megeszek kettőt belőle! :-)))
Tünde Bagó
március 18, 2018 at 2:57 du.@eßemfaßom még áll: Mi pedig a szolnoki haboson lepődtünk meg! Miért nem kapni máshol?
Tünde Bagó
március 18, 2018 at 2:59 du.@MAC-Ka: Kerestük Magyarországon, de sehol nem bukkantunk rá. Viszont a GyurMa cukrászda nagyon nyitott az újításokra, felvetjük nekik, ugyanis a Zauner nemrég egy könyvben közzétette a receptet! Jelentkezünk, ha már kapható!
eßemfaßom még áll
március 19, 2018 at 1:57 du.@Tünde Bagó: Mert máshol nem tudják mi a jó 🙂
S=klogW
március 19, 2018 at 1:57 du.@Tünde Bagó: akkor az árat is felesleges volt nézni
MEGVÁSÁROLHATÓ történelmi, romantikus regényem, az Ella háborúja.